Chcete prodat nebo pronajmout byt či dům? Úklid je základ.

Chystáte se do většího, přesídlujete do domku na vesnici nebo jste zdědili byt a chcete ho pronajmout? Pak bude určitě potřeba svůj starý domov připravit na změnu. Úklid a stěhování, toho se většina lidí děsí, že to zabere čas, bude to namáhavé a tak podobně. Zas tak náročná příprava na nové majitele nebo nájemce ale nebude. Držte se našich rad a půjde to jako po másle!

Úklid bytu je základ úspěchu

Každému je jeho důležitost jasná, ale spousta lidí jej podceňuje. Řeč je samozřejmě o úklidu. A ten zdaleka není jen o čistících přípravcích, mopu a vysavači, ale hlavně o osobních věcech. Do koše vyhoďte vše, co už nepotřebujete – oblečení, které jste už dlouho neoblékli, nefungující elektroniku, účtenky, které už vám jsou k ničemu, nádobí, jež si do nového domova nechcete vzít a tak podobně. Nejen, že vám protřídění věcí a zbavení se nepotřebných ušetří několik cest s krabicemi do auta, ale i celkový úklid pak budete mít o dost jednodušší. Čím totiž máte méně věcí, tím rychlejší bude úklid. Pokud je to potřeba, pusťte se i do oprav. Kapající kohoutek nebo netěsnící okno byste měli opravit ještě před tím, než byt nabídnete ke koupi či pronájmu. Naopak malování stěn není vůbec nutné – podnájemník nebo nový majitel si byt vymaluje podle svého vkusu. Pak vezměte do ruky čistící prostředky a pusťte se do úklidu. Zvlášť si dejte záležet v kuchyni a koupelně, právě na ně se totiž zájemci dívají jako první a zaprášené kachličky nebo sporák, na kterém je vidět, co jste měli včera k večeři, by je mohli odradit.

Prodáváme – vše musí pryč

Chcete byt prodat, ale ještě v něm bydlíte? I tak je dobré se připravit. Zájemcům o váš bývalý domov byste měli ukázat byt co nejblíže takovému stavu, v jakém jim ho poté předáte. Věci, které nepoužíváte denně, převezte do nového bydliště, osobní předměty schovejte. Pokud se s budoucím majitelem dohodnete na tom, že v bytě některé věci zůstanou (zpravidla to bývá nábytek), označte je. Naopak oddělte předměty, které si z bytu odvezete. Místnosti by ale neměly vypadat stroze a měly by zájemce takzvaně lákat. Proto je dobré prozatím nechat na svém místě pokojové květiny, záclony a závěsy, sem tam nějaký obraz. Bez těchto doplňků by mohl byt vypadat studeně a nepřátelsky a potenciální zájemce spíš odradit.

Pronájem – co nechat a co vyhodit?

Než nabídnete byt k pronájmu, musíte si rozmyslet, co v bytě nechat a co vyhodit. Jedná se hlavně o nábytek, elektroniku, doplňky, obrazy a nádobí. Pokud chcete byt pronajmout studentům, můžete v něm nechat staré skříně i nádobí. Naopak pokud se do vašeho bývalého domova bude stěhovat mladá rodina, budou si noví obyvatelé nejspíš chtít zařídit domácnost sami. Rozhodně byste ovšem v bytě neměli nechat osobní předměty, ty, ke kterým máte nějaký bližší vztah.