Čištění ucpaného odpadu

Ucpaný odpad. Nesnáz, která v posledních letech potkala snad každého z nás. Ve sprše, umyvadle nebo vaně se totiž osazují vousy, vlasy nebo třeba tuk z kosmetiky, což plnohodnotnou funkčnost odpadu narušuje. Pokud se Vám zrovna nechtějí utrácet peníze za instalatéra, existuje několik triků, jak je možné tento problém snadno vyřešit.

Prvním pomocníkem může být gumový zvon, který je často nedílnou součástí každé domácnosti a hodí se i pro další možné aktivity. Pokuste se ucpat otvor špuntem a napustit trochu vody. Následně ucpěte vpusť, odšpuntujte a přiložte zvon tak, aby neunikal vzduch. Díky pumpování následně vznikne podtlak, který trubky dobře uvolní.

Pokud to nepomohlo, zaměřte se na sifon. Dejte pod něj kbelík, odšroubujte ho a nechte odtéct vodu. Zaměřte se i na těsnění. To totiž často odchází a bude tak někdy potřeba ho možná vyměnit. Z potrubí pak zkuste vyjmout všechny nečistoty, které by proudění vody mohly narušovat.

Skvělým pomocníkem je i pružina, respektive instalatérské péro na odpad. To se Vám může hodit třeba i v kancelářích, kde se odpady také často ucpávají. Práce s pružinou není nijak těžká a zvládne to při troše zručnosti skoro každý.

Pokud ani pružina nepomohla, můžete vyzkoušet ještě chemické nebo ekologické čištění. K tomu může sloužit třeba hydroxid sodný, který stačí nalít do odpadu, nechat chvíli působit a následně zalít horkou vodou. Dobře posloužit ale může i sůl, jedlá soda nebo kypřící prášek. Ideálně pak v kombinaci s octem a horkou vodou.