Ekologický – zelený úklid nejen pro domácnost. Jaké prostředky, respektive potraviny používat?

Když řekneme ekologický úklid, většina z vás si automaticky představí nějaké ekologické či k přírodě šetrné čisticí prostředky. Ano, to je jedna z možností, jak ekologický úklid provádět. Jenže tento článek je především pro ty, kteří chtějí uklízet maximálně ekologicky, tedy pouze přírodními produkty, které neobsahují žádné chemické přídavky. Budeme se tedy bavit více méně o potravinách a pochutinách, jako je jedlá sůl, citron, ocet nebo různé druhy bylinek. Ne, nebudeme je jíst, ale použijeme je k úklidu domácnosti. Budeme jimi čistit, desinfikovat a odstraňovat nepříjemné pachy.

Na úklid kuchyně i sociálního zařízení zkuste jedlou sodu

Na sporák, dřez, umyvadlo, vanu, sprchový kout i bidet můžete použít velmi účinný a spolehlivý ekologický čisticí prostředek, jímž je jedlá soda (soda bicarbona). Z jedlé sody a vody stačí připravit jednoduchým způsobem čisticí pastu. Stačí smíchat 5 lžic teplé vody a 5 lžic jedlé sody a řádně promíchat. Pastu z jedlé sody nanesete na znečištěné místo a krouživými pohyby za pomocí například houbičky čistíte. Perfektně funguje jako pohlcovač nepříjemných pachů.

Na co lze pastu z jedlé sody použít

  • Pastu z jedlé sody můžete použít například na  odstranění mastných skvrn z nádobí (plech na pečení, grilovací náčiní, hrnce apod.). Stačí namočit kartáč do připravené pasty a drhnout.
  • Stejně tak ji můžete použít při čištění čalouněného nábytku, koberců nebo potahů v automobilu. Jedlou sodou posypte znečištěné místo, nechte 1-2 hodiny působit a následně důkladně vymuxujeme.

Nejlepší dezinfekční a vonné účinky zajistí citron

Další z prostředků pro ekologický zelený úklid je citron. Jak je známo, citron obsahuje kyselinu citronovou, která má perfektní dezinfekční účinky. Mimo to je citron perfektní pro odstranění špíny a navíc krásně provoní byt. Mimo to je také vhodný na odstranění rzi. Maximálního účinku dosáhnete, když smícháte citronovou šťávu s jedlou solí.

Na co lze pastu z citronu a soli použít

  • Šťávu se solí smícháte a utvoříte z ní pastu, kterou lze použít v kuchyni i na toaletě, např. při úklidu kuchyňské linky a prkénka, sporáku, dřezu, umyvadla, vany, pisoáru či bidetu. Citronem nešetřete, ať to má pořádné grády.
  • Všeobecně se ale nedoporučuje používat citron se solí na nerezovou ocel a mramorové povrchy.

Na mastné skvrny a vodní kámen použijte zázračný ocet

Ocet je též velmi významným hráčem na poli dezinfekce. Díky svému složení a kyselosti ho můžete použít na odstranění mastných skvrn nebo vodního kamene. Perfektně zamezuje šíření bakterií a plísní. Velmi známé jsou také jeho účinky pohlcování nežádoucích pachů. Pokud ho chcete použít jako čisticí prostředek, smíchejte jeden šálek octa s jedním šálkem jedlé sody a přidejte zhruba 4 litry vody.

Na co lze ocet při úklidu použít

  • Jak bylo napsáno výše, ocet je velmi účinným prostředkem na odstranění mastnoty. Pokud myjete mastné nádobí, postupujete následovně: mastné nádobí zalijte horkou vodou a přidejte ocet dle svého uvážení. Obecně se doporučuje na 1 litr vody cca 1 lžíce octa. Nechte pár minut působit a opláchněte.
  • Pokud použijete na čištění mastného nádobí myčku, můžete do ní přidat asi půl šálku octa. Chemický nebo jiný čisticí prostředek už není třeba.
  • Pokud chcete mít dokonale čisté a lesklé okna, též můžete použít ocet. Připravte si teplou vodu, do ní dejte půl šálku octa a přidejte ještě 2 lžíce tekutého mýdla.

Zapomeňte na chemický čisticí písek. Stačí obyčejná kuchyňská sůl.

Kuchyňská sůl je bezvadným přírodním abrazivem. Abrazivum je surovina nebo nerost, který má vysokou tvrdost a používá se na broušení, hlazení apod. Sůl na čištění mastných povrchů se používá zcela jednoduchým způsobem. Stačí ji na znečištěný či mastný povrch nasypat a nechat asi tak jednu hodinu působit. Poté můžete sůl lehce rozetřít houbičkou, jako byste to dělali s čisticím pískem. Následně sůl z povrchu odstraňte.

Jak použít sůl místo čisticího písku

  • Kuchyňskou sůl můžete použít například na čištění mastného sporáku, ale také na umaštěné dřevo (kuchyňské poličky, prkénka, podložky apod.).
  • Nepoužívejte na luxusní dřevěný nábytek, jako je například nábytek z teaku.
  • Sůl můžete použít také na odstranění připáleného povrchu na žehličce. Vemte si čistý papír, položte ho na stůl nebo desku, posypte ho vrstvou soli a horkou žehličkou po něm zlehka přejíždějte. Stačí tak 1-2 minuty. Přestaňte ve chvíli, kdy bude žehlička čistá.

Čím provonět místnost bez použití chemických sprejů

V létě jsou všude kolem vás, pokud tedy nebydlíte na Václaváku. Ale i tam by se dalo leccos v obchodě pořídit. Nejlepšími prostředky na bezvadné provonění místností, bytů a domácností jsou jak jinak než rostliny a bylinky. Některé z nich mají také blahodárné účinky na odstraňování plísní, virů a bakterií, ba dokonce i odhánějí nepříjemný hmyz.

Rostliny jako přírodní eko repelent

Nejlepším ekologickým repelentem je například levandule, rozmarýn, šalvěj, máta, eukalypt, mateřídouška nebo bazalka. Můžete ale použít také citron nebo pačuli obecnou. Ideální způsobem je používat 100% přírodní éterické oleje z těchto rostlin či bylinek, které koupíte dnes již téměř v každé lepší drogerii, případně v bylinkářství nebo v obchodě se zdravou výživou. Můžete si ale vyrobit vlastní ekologický sprej. Stačí vám voda, do které namočíte na 24 hodin jednu z rostlinek nebo bylinek. Můžete použít i mix rostlin a experimentovat s vlastní vůní. Vylouhovanou rostlinu, pak nalijte do rozprašovače a můžete s ním postřikovat téměř cokoliv (sedačku, nábytek, koberce, wc apod.)