Jak na nerezový komín?

Komín je důležitou součástí mnohých domovů, a to zvlášť v případě rodinných domů. Během uplynulé zimy se k jeho používání odhodlala kvůli energetické krizi nejedna domácnost. Jeho čištění ale může být náročné, a i poměrně nepříjemné, a to zvlášť pokud máte nerezový komín. O něj se totiž musíte starat zvlášť pravidelně i správným způsobem. V tomto článku ale přineseme tipy na to, jak udržet váš komín čistý i bezpečný.

Prvním krokem k čištění nerezového komínu je odstranění jakéhokoli zbytku sazí a nečistot. Tento proces začíná kontrolou, zda není komín zrovna v provozu, a to proto, aby nedošlo k možnému požáru.
Poté už můžete použít samotné speciální čistící prostředky, které jsou dostupné v obchodech s domácími potřebami, nebo připravit roztok z vody a octu, a tedy jakousi ekologickou variantu, která je taktéž účinná.


Druhým krokem je už mechanické čištění komínu pomocí speciálních nástrojů, jako jsou drátěné kartáče a škrabky. Tyto nástroje jsou určeny k odstranění zbytků sazí i dalších nečistot, jež nebyly odstraněny speciálními čistícími prostředky.


Je důležité používat nástroje, které jsou vhodné pro použití v nerezových komínech, aby nedošlo k poškození. Zde jako EkoBIT rozhodně doporučujeme konkrétní probrání s odborníkem, díky kterému budete přesně vědět, co vlastně použít.


Třetím krokem k čištění nerezového komínu je následná kontrola celého procesu i úprava jeho ventilace. V průběhu času se v komínu totiž mohou hromadit nečistoty, které mohou způsobit omezení průchodu vzduchu a snížit tím i účinnost komínu. Při čištění je tedy důležité také zkontrolovat, zda jsou všechny ventilační otvory volné a nezablokované. Tím si ušetříte dost práce před další zimou, kdy by vás něco takového rovněž čekalo.


Čtvrtým krokem k udržení nerezového komínu v dobrém stavu je samozřejmě i pravidelná údržba, na kterou by neměla žádná domácnost zapomínat. Ta zahrnuje čištění komínu alespoň jednou ročně. S kominíky byste měli být v pravidelném kontaktu, a i dle potřebných zákonných požadavků je třeba, aby revize komínů ve vašem domě, kanceláři či jiném zařízení, probíhala alespoň jednou ročně.