Tradiční součástí téměř každé kuchyně jsou pánve. Jde o nepostradatelného pomocníka, který ale je často ohrožován nejrůznějšími usazeninami či připáleninami. Jejich mytí a péče o ně však složitá není, je potřeba jen dodržovat určitá pravidla, která zároveň životnost těchto pomocníků citelně prodlouží a vám ušetří i nemalé finanční prostředky.

Stále oblíbenější jsou v domácnostech takzvané teflonové pánve. Na nich se totiž potraviny nepřipalují a poměrně jednoduché je proto i jejich čištění. Většinou by vám k tomu měl dobře posloužit jen obyčejný papírový ubrousek, který bývá tradiční součástí při úklidech každé domácnosti.

Pokud ne, tak si na pomoc můžete vzít třeba houbičku nebo saponát na nádobí. Hrubá strana houbičky by ale mohla teflonovou pánev i nenávratně poškodit, což je mimochodem i důvod, proč i na teflonu občas vznikají připáleniny.

Péče o litinové pánve je velmi podobá. Jakmile vychladne, je vhodné pánev ihned opláchnout v teplé proudící vodě. Užít k tomu můžete i malé množství saponátu, a to třeba společně s vhodným kartáčem na nádobí. V podstatě stejné je to také u keramické pánve. Na její čištění můžete využít i všemocnou citronovou šťávu, která si ve většině případů poradí se všemi nedostatky.

Zároveň existují i další a ověřené postupy, jak pánve čistit. Nabízí se třeba šumivé tablety, zubní pasta a někteří k leštění pánví používají i kečup, který mnohdy dokáže odstranit drobné nečistoty.


Myslete také na to, že pánev je občas potřeba vyčistit i zvenku. Nejrůznější zbytky potravin totiž mají tendenci se usazovat i na vnější straně a ty se pak připalují a černají, což v dlouhodobém horizontu snižuje kvalitu a životnost vaší pánve.