Jak na protékající záchod

Protékající záchod. Nepříjemnost, která v minulosti potkala už skoro každého z nás. Jeho řešení ale nemusí být tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ti šikovnější z nás si proto nemusí volat třeba ani instalatéra, jehož odměna za práci i kvůli vysoké inflaci v poslední době setrvale stoupá.

Protékající záchod vede ke značným finančním ztrátám. Ze zkušeností odborníků vyplývá, že slabě protékající WC může vést ke ztrátě až 1 000 litrů vody za den. Pokud je proud silnější, může být tato hodnota v některých případech i dvojnásobná.

První krok v případě protékající toalety je zřejmý. Nejprve musí dojít k zastavení přívodu vody. Následně spláchněte, díky čemuž se vám podaří nádržku na vodu zcela vyprázdnit.

Otevřete kryt. Hlavně se nelekejte. Pravděpodobně Vás tam bude čekat silný vodní kámen i slizký povlak, který nepůsobí úplně vzhledně. Poté si vezměte plovákový ventil a ten dostatečně umyjte. Užijte k tomu horkou vodu se saponátem a poté jej dostatečně opláchněte. Nezapomeňte taky na samotnou nádržku. Čím lepší to bude, tím si do příště více práce ušetříte.

Následně se koukněte i na těsnění, jestli není poškozené. Pokud ano, vyměňte ho, a to společně s ventilem. Poté dejte toaletu do původního stavu a všechno by už mělo být v pořádku.

Tip od EkoBIT: S důkladným procesem čištění Vám může pomoci i ocet, soda nebo kyselina citrónová. Jde o skvělé parťáky, které v domácnosti užijete i na jiné formy ekologického úklidu.