Jak ošetřovat a udržovat nábytek – uklízení efektivně

Na celkovém výrazu interiéru se podílí mnoho aspektů – na prvním místě sídlí jednoznačně nábytek. Přírodní vzhled pravého dřeva, sedačky potažené atraktivní kůží, měkounké čalouněné křeslo s pestrým vzorem – čím dál častěji v této oblasti investujeme do kvalitních a krásných materiálů. Jak to ale udělat, aby tato – někdy finančně dost náročná investice byla pokud možno jednorázovou záležitostí a nábytek nám dlouho vydržel s vizáží právě koupeného kusu? Odpoveď zní zdánlivě jednoduše: o nábytek se musíme starat.

Jak na to? Který prostředek či způsob použít na ten či jiný materiál?

Ať už zakoupíme nábytek v renomované prodejně, v bazaru nebo jako poslední kus ve výprodeji, jedno mají společné – aby nám dlouhou dobu vydržel funkční a zároveň krásný, musíme o něj pečovat. Podcenění této samozřejmosti – pro někoho dokonce banality se pro mnohé majitele a jejich nábytek stalo osudovým. Popraskaná kožená křesla, flekatá obýváková stěna, oprýskané stoly i židle. Možná to ještě není váš případ a možná je jenom otázka času, kdy se následky péče typu „co je mokré to je čisté“ projeví.  Nevhodná „péče“ může mít za následek i deformaci kostry nábytku, ale obecně nejčastěji špatným způsobem čištění trpí povrchová vrstva. Obzvláště pozorní bychom měli být, pokud jsme zakoupili prvek s netradiční povrchovou úpravou. Ve všech případech platí základní pravidlo: řídit se pokyny a doporučením od výrobce. V žádném případě nepoužíváme žíraviny a vyvarujeme se i používání rozpouštědel, nebo prostředků obsahující tyto naleptávající látky. Velkou chybou by bylo drhnutí kartáčem nebo drátěnkami. Zmiňovaná deformace kostry má ale příčinu jinde – dochází k ní při promočení nábytku, tedy při nevhodném mytí vodou. Takovéto prostředky náš nábytek nemá šanci přežít.  Pokud máme zájem na uchování stálosti barev materiálu – ať už kůže, čalounění nebo koženky, pak nábytek chráníme před vlivem slunce.  Nehody, které mají za následek pořádnou skvrnu, řešíme pokud možno co nejrychleji odsátím utěrkou. Dřením opravdu nic nevyřešíme – spíš se setkáme s opačným negativním účinkem. Náročnější skvrny typu borůvkový koláč řešíme použitím čistého lihu.  

Kůže

Patří mezi přírodní materiály, který má podobně jako ta naše lidská tendence k vysušování. Doporučujeme čištění minimálně dvakrát do roka – nejlépe v létě a v zimě. Koženka potřebuje přípravky, které jsou snášenlivé na plastové materiály. Na velké skvrny opět pomůže líh či technický benzín. Dvakrát do roka je dobré koženku impregnovat přípravky, určenými pro kožené výrobky. Tento postup zaručí dlouhodobou vláčnost materiálu.  

Čalounění

Pro čalouněný nábytek platí jednoduchá rovnice: pravidelná péče = vyšší trvanlivost. Na trhu můžeme vybírat hned z několika čistících přípravků určených pro čalounění. Čištění čalounění a koberců provádíme suchou cestou, nebo jen pěnou za použití houby nebo šampónové hubice a to vždy ve směru tkaní čalounění. Nikdy nepoužíváme vodu, protože by mohly zůstat ošklivé mapy vystouplé špíny.  

Dřevo

I u tohoto materiálu má voda spíše nežádoucí účinky – nabobtnání nebo rozlepení hran. Proto vodu vynecháváme a volíme přípravky pro čištění dřevěných povrchů s použitím jemných utěrek a prachovek.  Pokud máte zájem získat další zajímavé informace, pak navštivte webové stránky úklidové firmy EkoBIT. Také tak učiňte v případě, že vaše horlivě uklízející hospodyňka už nábytek zničila, nebo prostě jen tak pro vybrání nového elegantního, originálního a charismatického nábytku.