Likvidace rtuťového teploměru
Rozbil se Vám rtuťový teploměr? Jeho likvidace je snadná
Už je to pár let, co regulační orgány Evropské unie zakázaly prodej rtuťových teploměrů. I přesto ale mnoho domácností v České republice tyto teploměry stále používá. Jde pro ně o pomocníka při nemocích, bez kterého si jen těžko umí představit své stonání. Problém ale nastane ve chvíli, kdy se takový rtuťový teploměr rozbije. Nemějte strach, žádná katastrofa vám v takovém případě určitě nehrozí a úklid ani není příliš těžký.
Trápí Vás vleklá nemoc a do toho se vám ještě rozbije váš oblíbený rtuťový teploměr. Nálada na bodu mrazu, a ještě do toho musíte řešit, jak rozbitý rtuťový teploměr optimálně zlikvidovat. A to tak, aby se Vám a ani Vašemu okolí vůbec nic nestalo.
Hlavně nijak nepanikařte. Rtuť je sice toxickým kovem, který se z těla vylučuje jen velmi pomalu, ale pro vyvolání otravy je rozbitý teploměr většinou málo. Otravy rtutí jsou totiž mnohem známe spíše ze specializovaných pracovišť, kde zaměstnanci s tímto kovem přichází do kontaktu takřka na denní bázi.
Pokud se Vám teploměr ale přeci jen rozbije, nejprve otevřete okno a nasaďte si gumové rukavice. Dostaňte z místnosti pryč domácí zvířátka i Vaše ratolesti. Kuličky rtuti sesbírejte pomocí lepící pásky a vložte plastového obalu.
Ten následně odneste do toxického dopadu. Vyhněte se hlavně používání mopu či smetáku, ty byste totiž následně museli vyhodit také.