MOL – NEPŘÍTEL DOMÁCNOSTI

K největším nepřátelům každé domácnosti se řadí moli. Jsou ve skříních, ve spíži, občas mohou vylétnout třeba i z povlečení. Boje s tímto nevítaným spolubydlícím jsou často zdlouhavé a velmi náročné. U nás v EkoBIT ale víme, jak na ně.

Potravinoví moli se do bytové jednotky či domku dostanou poměrně snadno. Často jsou totiž ve stoupačkách, světlicích nebo i v technickém zázemí. Mohou být třeba i pod tapetami. Stává se také, že se do domácnosti dostanou i při nákupu některých potravin, anebo prostě a jednoduše vlétnou oknem. Podobně je to také v případě molů šatních, které mají tendenci se dostat do koberců, kabátů nebo třeba skříní.

Potravinový mol miluje hlavně luštěniny, rýži, mouku či ovesné vločky. Jeho housenky ale také můžete najít třeba i ve strouhance, čokoládě či běžných sušenkách. Jakmile ale mola v takové potravině objevíte, je potřeba ji hned vyhodit.

Boj s nimi ale je poměrně jednoduchý. Stačí používat moderní prostředky i nástrahy. Ty by v sobě měly mít látku, která má tendenci samečky přivábit.

Proti těm šatním se pak užívají nejrůznější přípravky ve spreji a možností jsou třeba i prostředky v podobě gelů či sáčků. Oděvy byste měly také pravidelně větrat a proklepávat, a tedy podobně, jako je to třeba v případě koberců či přikrývek.

Nejlepší obranou proti molům pak jsou uzavíratelné nádoby, do kterých se dostanou jen velmi obtížně. Při úklidech domácností také myslete na to, že moli nesnášejí velký chlad i velké teplo. To, co naopak milují, je vlhko.