Proč je nutné čištění koberců – vysávání, extraktor, čili mokrá cesta úklidu
Podle světové zdravotnické organizace jsou všeobecným zdravotním problémem roztoči. U nás nejvýznamnější, nejrozšířenější a pro alergiky nejškodlivější jsou bytové druhy roztočů Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Roztoči a jejich alergeny jsou nejčastějším důvodem vzniku alergií jako je astma, senná rýma a jedinou cestou jak tomu zamezit je prát koberce.
Co jsou roztoči?
Roztoči jsou okem neviditelní členovci. Jsou velmi malí, tencí a téměř průsvitní, takže je není možné vidět bez mikroskopu. Jejich délka je nejčastěji asi 0,2 – 0,3 milimetru. Pro alergiky představují největší nebezpečí roztoči obsažení v domácím prostředí, nazývaní roztoči bytového prachu. Jsou zdaleka nejčastější příčinou alergie dříve obecně nazývané „alergie na bytový prach“.
Co potřebují roztoči ke svému životu?
Roztoči se živí v první řadě drobnými odpadnutými částečkami povrchu kůže. Jejich potrava pochází také z mikrosvěta, který z těchto zbytků žije. Dobře se jim daří ve tmě. Sluneční svit je hubí, stejně jako vysoká či nízká teplota nebo sucho. Mrtví roztoči však mohou nadále škodit svými alergeny. Prostředí střední Evropy kromě horských oblastí většinou skýtá pro roztoče bytového prachu výborné podmínky.
Jaká je povaha roztočových alergenů? Jak se šíří?
Roztoči bytového prachu způsobují nemoci svými alergeny. Ty jsou nejvíce obsaženy v jejich výměšcích, především ve fekáliích. Jde o relativně těžší složku prachu s větší tendencí se usazovat na zem.
Kde se nejvíce vyskytují roztoči bytového prachu?
Roztoči se vyskytují též v kobercích, křeslech, pohovkách a čalouněném nábytku s látkovými potahy, závěsech a dalších bytových textiliích. Objevují se tak, třebaže v menších počtech než v ložnici, ve většině místností v bytě. Neexistuje jiný způsob jak se těchto roztočů a jejich výkalů zbavit, než pravidelně vysávat a čistit koberce minimálně 1x ročně.