Skvrna od červeného vína? Žádný strach.

Češi, Moravané a Slezané jsou jasnými vinaři. V mnohých oblastech České republiky je konzumace vína dokonce oblíbenější než pití piva. Typicky kolem Brna, kde už léta funguje hned celá řada sklípků. Takové červené víno ale dokáže v krajním případě napáchat velmi nepříjemné škody na vašem oblečení. Víte ale, jak takové případné skvrny snadno odstranit?

Je to jednodušší, než si zrovna myslíte. Určitě není potřeba kus oblečení s takovou skvrnou hned vyhazovat. Vyzkoušejte nejdříve sůl, která v praxi dokáže pohltit vlhkost a následně díky tomu vytáhnout i samotný barevný pigment. Myslete ale na to, že v případě soli, která je zároveň asi tou nejúčinnější cestou k odstranění takové skvrny, hraje roli každá vteřina.

Stačí tedy samotnou skvrnu opravdu hodně zasypat solí. Nasypanou hromádku poté nechte na pár minut působit, a poté košili, tričko, ubrus, sukni či cokoliv jiného pořádně vyperte.

Je pravda, že ne všech případech máte sůl k dispozici. Zároveň není vždycky možné začít vzniklou skvrnu likvidovat hned. Pokud je tohle váš případ, zkuste směs octa a citronové šťávy. Myslete ale na to, že tato hutná kyselinová směs může poškodit barvu vašeho oblečení, a proto v případě tmavých látek postupujte nejprve obezřetně, ať si váš kousek zbytečně nezničíte.

Klíčem k odstranění skvrny z červeného vína je i použití žlučového mýdla. Vyjde na pár korun a seženete ho všude. Pokud se pro něj rozhodnete, stačí skvrnu navlhčit, poté s mýdlem promnout a nechat prát.