Tipy na čištění čalounění

K potažení nábytku mohou být použity různé materiály. Může to být obyčejná látka, kůže, síťovina či jiné přírodní a syntetické materiály. Nezáleží na tom, o jaký typ čalounění se jedná. Všechny materiály mají společné to, že jsou náchylné k ušpinění. Pravdou také je, že se špína z čalounění poměrně těžko odstraňuje. V tomto článku vám poradíme, jak efektivně a rychle můžete čalounění vyčistit i vy.

Co byste o čalounění měli vědět

Pokud máte doma čalouněný nábytek, potom jistě chcete, aby vydržel krásný co možná nejdéle. Znečištění čalouněného nábytku ale jen stěží zabráníte. I když se snažíte, na čalounění se usazuje prach, který proniká hluboko do tkaniny. Zvláštní nebezpečí hrozí v případě, pokud se na čalounění dostane tekutina. I ta proniká do hlubších vrstev a může být i příčinou vzniku plísní. Nadměrná vrstva špíny na i v čalounění je potom příčinou toho, že se v látce usazují roztoči.

Babské rady a běžné chemické přípravky nemusí vždy zabrat

Většina z nás dělá stejnou chybu. Myslíme si totiž, že co je čisté na oko, je čisté i uvnitř. Pravdou je, že pokud čalounění čas do času vysajete, prachu se zbavíte, ovšem ne prachu usazeného v tkanině. Čalounění je také možné ošetřovat různými chemickými přípravky. I ty ale většinou ošetří jen vrchní část. Existuje také babská rada, která tvrdí, že se má čalounění omývat vodou s trochou octa. Ocet sice dezinfikuje, ale ani tato metoda není 100 % spolehlivá.

Síla vody je na čistění čalounění nejlepší

Nedělejte ani i vy tyto školácké chyby. Pokud chcete mít čisté čalounění, vsaďte na jedinou správnou cestu – a sice na strojové čištění čalounění. Jedná se o speciální stroj, který čistí proudem vody. Vodu pod tlakem žene ven, takže proniká hluboko do tkaniny a následně ji i se špínou nasává zpět. Do vody se přidává i efektivní čisticí prostředek. Ten čistí a čalounění i krásně provoní.

Nechte si pomoci

Extraktor je poměrně drahá záležitost. Proto je lepší, objednat si na čištění čalounění úklidovou firmu. Jejich práce není drahá a vy budete mít jistotu, že je vše opravdu dokonale čisté! Extraktor je možné použít i na čistění koberců, takže při jednom úklidu můžete vyřešit najednou dva problémy.