Zimní období vytápění

Zimní období už je za dveřmi, a s tím mimo jiné souvisí i potřeba vytápění. To se ale může v letošním i příštím roce dost zásadně prodražit, a je proto vhodné přitom myslet i na úspory. Mělo by se chytře větrat i vytápět a velkou roli může v tomto ohledu hrát třeba i zateplení domu.

Vypadá to, že pryč jsou doby, kdy zemní plyn či uhlí bylo tak levné, že se neustále větralo a nijak se energeticky nešetřilo. Ceny energetických zdrojů trhají v roce 2022 rekordy a vytápění se tak v letošním roce prodraží nejspíš skoro každému. U nás v EkoBIT ale víme, že díky několika fíglům můžete energiemi alespoň částečně šetřit.

Účinnost vytápění totiž můžete díky několika skutečnostem alespoň částečně zvýšit. Hodit se k tomu mohou třeba reflexní fólie za topením. Během noční doby je pak dobré používat závěsy, žaluzie nebo rolety, díky kterým budou Vaše okna izolovat lépe a snížíte tím i úniky tepla.

Minimálně jednou za rok je dobré radiátory provzdušňovat. Tím nejlepším okamžikem je počátek topné sezóny. Větrejte, ale jen nárazově. Udržujte v bytě ideální vlhkost a nedržte tam příliš suchý vzduch. Ten totiž náklady na vytápění nutně zvyšuje.

Nezapomeňte také topit střídmě, a to třeba během spánku. Použijte k tomu třeba také termostaty nebo termostatické hlavice na radiátorech. V ložnici nebo na chodbách teplotu snižte, a to klidně i na dvacet stupňů celsia. Úplným základem je ale moderní kotel.